Facebook
wtorek, 19 lutego 2019 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Uroczyście obchodzili swój dzień

  Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo Dzień Seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 12 października. Spotkanie miało miejsce w świetlicy w Starym Czarnowie.

  relacja
 • Nowa świetlica dla mieszkańców

  Gmina Stare Czarnowo nie zwalnia tempa z inwestycjami w infrastrukturę społeczno-edukacyjno-kulturalną. W miejsce starej, niszczejącej świetlicy w Dębinie, powstał nowy obiekt.

  relacja
 • Drogowa rewolucja w Kołbaczu

  Trzy główne ciągi komunikacyjne w Kołbaczu przeszły gruntowną przebudowę. Modernizacji poddano ulice Bogusława, Cystersów i Szarych Mnichów.

  relacja
 • ​​​​​​​Święto plonów w Kołbaczu

  Rolnicy z gminy Stare Czarnowo podziękowali za tegoroczne plony. Tradycyjnie nie brakowało barwnego korowodu z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, zabaw i konkursów, a także specjałów lokalnego jadła czy muzyki.

  relacja

Nieustannie cieszą się powszechnym szacunkiem, a chętnych, by ochotniczo pomagać innym wciąż nie brakuje. Strażacy - bo o nich mowa - świętowali także w gminie Stare Czarnowo. Uroczystości z udziałem druhów odbyły się w sobotę, 5 maja 2018 roku przed Urzędem Gminy.

 

Już trzeci rok z rzędu uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo Dzień Strażaka. Władze zorganizowały wydarzenie wspólnie z Zarządem Gminnym Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Czarnowie. W obchodach udział wzięli przedstawiciele jednostek OSP z: Kołbacza, Starego Czarnowa Żelewa i Żelisławca. W sumie ponad 60 strażaków-ochotników.

- Nie ma nic cenniejszego niż bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Tacy są właśnie strażacy  w naszej gminie. Zawsze gotowi do akcji, nawet w bardzo trudnych warunkach - akcentowała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Uroczystości rozpoczął strażacki apel, w trakcie którego wręczone zostały odznaczenia dla zasłużonych druhów, a także nagrody i upominki dla uczestników obchodów. Gościem uroczystości był m.in. wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Paweł Trzaskoś i komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Gryfinie Andrzej Prokopski. Na zakończenie strażackiego święta 12 nowych druhów złożyło ślubowanie. Po części oficjalnej, w świetlicy w Starym Czarnowie zaplanowano zabawę członków gminnych jednostek OSP.

W gminie Stare Czarnowo działają 4 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. To jednostki w Kołbaczu, Starym Czarnowie, Żelisławcu i Żelewie. W 2017 roku gminni strażacy interweniowali blisko 100 razy. Niemal połowa przypadków to wyjazdy do pożarów. Najczęściej w akcje ratunkowe angażowani byli ochotnicy z Żelisławca.

-  Staramy się wspierać naszych mieszkańców jak najlepiej potrafimy. Co roku szkolimy się i doposażamy w sprzęt, po to aby nieść pomoc sprawnie i skutecznie. Często w dramatycznych okolicznościach decyduje bowiem czas - podkreśla druh z jednostki OSP w Żelisławcu Artur Łapeciński.

Władze gminy wspierają co roku działalność lokalnych OSP. W ubiegłym roku przeznaczyły na ten cel ponad ćwierć miliona zł.
Strażackie wyróżnienia:

 • Złoty Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” - Andrzej Małyszczycki i Grzegorz Lewandowski,
 • Srebrny Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” - Henryk Krawczyk,  Marzena Olszewska i Artur Łapeciński,
 • Brązowy Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” - Ilona Lewandowska, Sandra Spinger Małyszczycka, Ireneusz Jankowski, Henryk Świętek, Wojciech Matejczuk, Krzysztof Popek, Wojciech Resiak, Paweł Łapeciński, Rafał Szymkowski, Artur Geras i Krzysztof Kruk,
 • Odznaka Strażak Wzorowy - Adrian Gorczyca, Patryk Langa, Jacek Świętek, Kamil Banasik, Sebastian Sarnowski, Piotr Kołodziejczyk, Bartosz Romanowicz i Ariel Lichman,
 • Odznaka „Za wysługę 35 lat” - Wrotniak Tadeusz i Małyszczycki Andrzej,
 • Odznaka „Za wysługę 30 lat” - Świętek Henryk, Świętek Janusz i Zych Władysław,
 • Odznaka „Za wysługę 15 lat” -  Gorczyca Jacek,
 • Odznaka „Za wysługę 10 lat” -  Kahl Małgorzata, Olszewska Marzena, Springer Małyszczycka Sandra, Krawczyk Henryk, Kosman Albert i Jankowski Ireneusz,
 • Odznaka „Za wysługę 5 lat” -  Langa Patryk, Dabiński Piotr, Świętek Jacek, Gorczyca Adrian i Banasik Kamil,
 • Złota Odznaka MDP - Król Klaudia,
 • Brązowa Odznaka MDP - Tandecki Arkadiusz, Tandecki Eryk, Pasternak Magdalena, Staniaszek Emila, Pacek Oliwia, Jankowiak Jakub, Kinialski Łukasz, Tabaka Daniel, Pasternak Marcin, Adamowicz Karol, Synówka Tomasz i Mróz Oskar,
 • Nagrody - Dariusz Olszewski, Grzegorz Lewandowski, Damian  Erlich, Sebastian Sarnowski i Krzysztof Popek,
 • Srebrny Medal Za Zasługi dla Zbiorowości  za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej - OSP Żelewo i OSP Żelisławiec.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia