Gminne Święto Plonów nie mogło się odbyć bez tradycyjnych konkursów dożynkowych. W nich w tym roku bezkonkurencyjne okazało się sołectwo Kartno, wygrywając w zawodach na najładniejszy wieniec i na najciekawsze stoisko wystawiennicze.
Tłumy mieszkańców, barwny korowód z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, niezliczona ilość zabaw i konkursów, specjały lokalnego jadła oraz muzyka na żywo - tak wyglądało tegoroczne Święto Plonów w gminie. Dożynki odbyły się w Kartnie w sobotę, 31 sierpnia 2024 roku. Dla mieszkańców przygotowano liczne konkursy z nagrodami np.: na najładniejszy wieniec dożynkowy, na najciekawszą aranżację stoiska wystawienniczego oraz staroczarnowskie specjały.
Najpiękniejszy wieniec pochodzi z Kartna
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy oceniano zastosowanie ludowych wzorów (korony wykonane na szkielecie pałąkowym, wieńce płaskie, koliste lub w kształcie stożkowej kopy), użycie materiałów związanych ze świętem plonów (ilość zbóż, zdobnictwo kłosów, ziarna, owoce, kwiaty) oraz walory estetyczne (kompozycja, dobór barw, materiał).
- Komisja konkursowa miała w tym roku bardzo trudne zadanie, ponieważ sołectwa stworzyły prawdziwe dzieła sztuki. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, ale zwycięzca mógł być tylko jeden - podsumował dożynkowy konkurs wójt Bartosz Biegus.
Na najwyższym miejscu podium stanął wieniec wykonany przez mieszkańców sołectwa Kartno. Drugie miejsce zajął wieniec sołectwa Glinna a trzecie sołectwa Binowo. Pozostałe miejsca zajęły sołectwa Dębina i Żelisławiec oraz Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Kołbacz wraz z sołectwem Kołbacz.
Kartno z najładniejszym stoiskiem
W konkursie na najlepszą aranżację stoiska wystawienniczego uczestniczyły wyłącznie sołectwa oraz organizacje społeczne z gminy Stare Czarnowo. Zadanie polegało na jak najbardziej pomysłowym udekorowaniu stoiska wystawienniczego w tematyce dożynkowej. Najbardziej tradycyjne i najciekawsze stoisko przygotowali mieszkańcy sołectwa Kartno. Na drugim miejscu uplasowało się sołectwo Żelisławie a na trzecim sołectwo Binowo.
Najsmaczniejszy specjał pochodzi z Glinnej
Lokalni smakosze przygotowali smaczne potrawy, które stanęły w kulinarnej rywalizacji o miano staroczarnowskiego specjału. Celem konkursu było promowanie i popularyzacja regionalnych tradycji kulinarnych, przedstawienie charakterystycznych sposobów ich przygotowywania, a nawet poznanie receptur oraz pomysłowości ich serwowania. Specjały oceniano pod względem smaku potrawy, regionalności, łatwości przyrządzania a także sposobu podania.
W tym roku do kulinarnych zmagań stanęło rekordowe 13 potraw. Zwyciężyła szynka w cieście przygotowana przez Marka Kuklę z Glinnej. Tuż za pierwszym miejscem uplasowała się Halina Adamska ze Starego Czarnowa z nalewką z pigwy. Trzecie miejsce za mielone babci Loni przypadło Annie Adamowicz z Kołbacza.