Facebook
niedziela, 07 marca 2021 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
 • Trwają szczepienia przeciw Covid-19

  Wójt Marzena Grzywińska zaprasza mieszkańców gminy, którzy ukończyli 80. i 70. rok życia, na bezpłatnie szczepienia przeciw Covid-19. Mobilny punkt szczepień znajduje się w świetlicy w Starym Czarnowie.

  relacja
 • Ponad milionowy grant dla gminy na inwestycje

  Będzie jeszcze więcej gminnych inwestycji. Władzom Starego Czarnowa udało się pozyskać ponad milion złotych na rozwój gminnej infrastruktury z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

  relacja
 • Projekt z myślą o aktywnych seniorach

  Od lipca trwała kolejna edycja zajęć dla osób 60+. Na początek seniorzy zwiedzili wschodnią część województwa zachodniopomorskiego, w trakcie którego m.in. wzięli udział w warsztatach w gospodarstwie ”7

  relacja
 • Droga do plaży w Binowie w przebudowie

  Wspólna inwestycja Gminy Stare Czarnowo i Powiatu Gryfińskiego stała się faktem. Modernizowana jest droga dojazdowa do plaży nad jeziorem w Binowie. Wartość inwestycji wyniesie prawie 310 tys. zł.

  relacja
 • Była droga, jest chodnik

  W Kołowie w miejsce drogi wewnętrznej powstał chodnik. Przebudowa i zmiana przeznaczenia tego odcinka gminnego terenu zakończyła się w listopadzie 2020 r. Koszt prac to ponad 70 tys. zł.

  relacja

Od lipca trwała kolejna edycja zajęć dla osób 60+. Na początek 100 seniorów zwiedzało wschodnią część województwa zachodniopomorskiego, w trakcie którego m.in. wzięli udział w warsztatach w gospodarstwie ”7 ogrodów”, wybrali się w rejs po jeziorze Raduń czy udali się na spektakl teatralny.

 

Wycieczka z masą atrakcji

Wyjazd na Pojezierze Wałeckie zorganizowano w dwóch 50-osobowych grupach. W ciągu 3 dni seniorzy wzięli udział w warsztatach w gospodarstwie ”7 ogrodów”, wybrali się w rejs po jeziorze Radun i zwiedzali Sanktuarium w Skrzatuszu. Specjalnie dla nich ze swoim spektaklem przyjechał Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina. Ponadto była integracja, uroczysta kolacja z muzyką oraz ognisko.

- Wyjazd był połączeniem pożytecznego z przyjemnym. Wykorzystując go chcieliśmy zrobić też coś dla seniorów, zadbać o ich rozwój oraz o rozrywkę. Seniorzy w miłej atmosferze, pod opieką przewodników, zwiedzali ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego. Wyjazd ten wpłynie na zacieśnienie więzi pomiędzy seniorami, otwarcie się na innych ludzi oraz dostarczenie seniorom dostępu do usług, na które często nie mogli sobie pozwolić przez ograniczony budżet -  przyznaje uczestniczka projektu Senior z pasją i zarazem przewodnicząca Komisji Społecznej Rady Gminy Stare Czarnowo Bożena Froncala.

Warsztaty w świetlicach

Z kolei od 20 lipca seniorzy mogli korzystać z zajęć świetlicowych. To warsztaty z plecionkarstwa, a także zajęcia z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz ratownikiem medycznym. Nie zabrakło zajęć motywacyjnych ze wzmacniania kondycji psychicznej, z zakresu świadczenia usług sportowych i muzycznych. Zajęcia odbywały się w świetlicach w Dębinie, Glinnej, Kołbaczu, Starym Czarnowie i Żelewie. Wszystkie działania przeprowadzono z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Pieniądze pozyskane z myślą o seniorach

Od 2015 roku zajęcia dla seniorów 60+ organizowane są w ramach środków pochodzących z budżetu Gminy Stare Czarnowo i rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Na ten cel Urząd Gminy oraz społeczni partnerzy pozyskali blisko 600 tys. zł. W tym roku wsparcie zostało ponownie przyznane.

- Na aktywność nigdy nie jest za późno, dlatego każdego roku nie zapominamy o naszych seniorach. Zaplanowane zajęcia zostały ustalone po konsultacjach właśnie z nimi. Cieszy mnie fakt, że także w tym roku udało nam się zapewnić cykl senioralnych przedsięwzięć. Bardzo ważne jest dla mnie, aby seniorzy mieli możliwość samorealizacji, spełniania swoich marzeń czy rozwijania pasji - podkreśla wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Ponad 140 tys. zł dofinansowania

Za organizację przedsięwzięcia odpowiadało Towarzystwo Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej. Partnerem zadania była Gmina Stare Czarnowo, która przekazała wsparcie finansowe.

Projekt „Senior z pasją!” sfinansowano ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz z budżetu Gminy Stare Czarnowo. Wartość pozyskanego dofinansowania to ponad 140 tys. zł.

 • Koronawirus
 • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
 • BIP
 • ePUAP2
 • obywatel.gov.pl
 • CEIDG
 • LGD WIR
 • ZGDO
 • mapa gminy
 • plany miejscowe
 • obszary chronione
 • Cmentarz w Starym Czarnowie
 • RFIL
 • Fundusz Dróg Samorządowych
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia