Facebook
czwartek, 22 października 2020 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
 • Nieruchomości na sprzedaż w Kartnie

  Wójt Gminy Stare Czarnowo ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości gruntowych położonych w miejscowości Kartno, gmina Stare Czarnowo.

  relacja
 • Aktywni seniorzy wyjechali na Pojezierze Wałeckie

  Od lipca trwa kolejna edycja zajęć dla osób 60+. Na początek 100 seniorów zwiedzało wschodnią część województwa zachodniopomorskiego, w trakcie którego m.in. udali się na spektakl teatralny.

  relacja
 • Ułatwienia dla kierowców i pieszych

  Przebudowana została ulica Polna w Starym Czarnowie. Prace prowadzono od skrzyżowania z ulicą Szczecińską do wysokości rowu odwadniającego. Teraz kierowcom i pieszym jest łatwiej.

  relacja
 • ​​​​​​​Glinna z nową drogą i chodnikami

  Dobiegł końca kolejny etap modernizacji drogi wojewódzkiej nr 120. W Glinnej pojawiła się nowa nawierzchnia asfaltowa oraz chodnik po obu stronach ulicy. Koszt inwestycji wyniósł ponad 700 tys. zł.

  relacja
 • Ścieżka rowerowa oficjalnie otwarta

  9 kilometrów drogi asfaltowej, jeden parking Bike&Ride, dwa miejsca przystankowe i piękne krajobrazy gminy Stare Czarnowo. To wszystko czeka na rowerzystów na drodze rowerowej ze Szczecina do Starego Czarnowa, oficjalnie otwartej w sobotę, 19 października br.

  relacja

9 kilometrów drogi asfaltowej, jeden parking Bike&Ride, dwa miejsca przystankowe i piękne krajobrazy gminy Stare Czarnowo. To wszystko czeka na rowerzystów na drodze rowerowej ze Szczecina do Starego Czarnowa. Oficjalnego otwarcia ścieżki dokonano w sobotę, 19 października br.

 

To co kiedyś było nierealne, teraz stało się faktem. Droga rowerowa łącząca miasto Szczecin z Kołbaczem i Starym Czarnowem została otwarta. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonano na pętli autobusowej Szczecin-Śmierdnica, skąd peleton rowerzystów ruszył w kierunku Kołbacza i Starego Czarnowa.

Na starcie stawiło się ponad 200 rowerzystów. Użytkownicy jednośladów drogą rowerową udali się do miejscowości Kołbacz pod dawny klasztor Cystersów, aby przystanąć na chwilę przy Pomniku Historii. Dzieje tego miejsca przybliżyli ks. proboszcz Andrzej Sowa i prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki Radosław Palus.

- Ponad 200 rowerzystów przyjęło zaproszenie i wybrało się z nami na wycieczkę nowo otwartą drogą rowerową. Jest to dowód, że warto inwestować w nowoczesną oraz atrakcyjną infrastrukturę rowerową, ponieważ rower stał się dziś zarówno sposobem na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu, ale również sposobem docierania do pracy czy szkoły - podkreśliła wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Po krótkiej lekcji historii, uczestnicy przejazdu udali się w dalszą podróż. Po przejechaniu 3 kilometrów, rowerzyści dotarli na metę, która znajdowała się na orliku w Starym Czarnowie.

Każdy rowerzysta, który przejechał całą trasę, otrzymał pamiątkowe nagrody. Dodatkowo na cyklistów czekała zupa grochowa, kiełbaski z grilla oraz gorąca herbata.

- Droga rowerowa zwiększy mobilność mieszkańców gminy, których większość pracuje na co dzień w Szczecinie oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie ruchu drogowego na terenie gminy - przekonuje przewodnicząca Rady Gminy Stare Czarnowo Alina Przybysz.

Na pikniku nie zabrakło również serwisu rowerowego. Wszystko dzięki salonowi rowerowemu Coolbike ze Szczecina, z którego usług skorzystało wielu użytkowników jednośladów.

Inwestycja prowadzona była wspólnie z Gminą Miasto Szczecin, która partycypowała w kosztach przedsięwzięcia. W tym przypadku dotyczy to drogi dla cyklistów o długości 250 metrów, która powstała w stolicy Pomorza Zachodniego, w ciągu ulicy Pyrzyckiej, a dokładnie od ulicy Topolowej do pętli autobusowej „Śmierdnica”. Tam też ulokowany został parking typu Bike&Ride z wiatą i miejscami postojowymi. Dalej trasa przebiega już przez gminę Stare Czarnowo, po śladzie nieczynnej linii kolejowej. Połączyła Szczecin z Kołbaczem i kończy się w Starym Czarnowie, przy skrzyżowaniu ulic Szczecińskiej i Szkolnej.

Projekt pn. „Budowa drogi rowerowej łączącej gminę Stare Czarnowo z miastem Szczecin”.

Głównym celem projektu jest ograniczenie spadku liczby osób podróżujących komunikacją miejską.

Efektem realizacji inwestycji będzie więc wdrożenie zrównoważonej mobilności miejskiej (do i z pracy), wyrażającej się poprzez zwiększenie liczby osób rezygnujących z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz transportu rowerowego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.2 Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu, w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Wartość projektu: 5 468 939,58 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 4 629 660,44 zł
Numer projektu: RPZP.02.02.00-32-0006/18-00

 • Zajęcia dla seniorów
 • Spis rolny 2020
 • Konsultacje społeczne Dobropole Gryfińskie
 • BIP
 • ePUAP2
 • obywatel.gov.pl
 • CEIDG
 • LGD WIR
 • ZGDO
 • mapa gminy
 • plany miejscowe
 • obszary chronione
 • Cmentarz w Starym Czarnowie
 • Fundusz Dróg Samorządowych
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia