Facebook
piątek, 23 lutego 2024 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
 • Drogowe inwestycje w Dębinie i w Glinnej

  Cztery ważne drogi w Dębinie i w Glinnej zostaną przebudowane. Samorząd gminny ze Starego Czarnowo pozyskał na te inwestycje blisko 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

  relacja
 • Wyjątkowe święto, wyjątkowych osób

  Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo dzień seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniona została moc atrakcji.

  relacja
 • Przebudowa głównej ulicy w Żelewie

  Ważna inwestycja drogowa rozpocznie się w przyszłym roku w Żelewie. Przebudowany zostanie 600-metrowy fragment ulicy Miedwiańskiej. Ponad 800 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

  relacja
 • W Kołbaczu powstała nowa droga

  Zakończyła się przebudowa ulicy Szarych Mnichów w Kołbaczu. Było to możliwe dzięki blisko 2,5 mln zł dofinansowaniu, pozyskanemu z Rządowego Funduszu Polski Ład, na rozbudowę drogi osiedlowej w Kołbaczu.

  relacja
 • Prezydenckie medale dla małżeńskich par

  Kolejny rok i kolejne małżeńskie jubileusze w naszej gminie. Siedem par z 50-letnim stażem odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Nie zabrakło również gratulacji, pamiątkowych tabliczek i kwiatów.

  relacja

Do tej małej, uroczej wsi, pięknie położonej nad jeziorem Miedwie, w ostatni weekend wakacji 29 sierpnia 2015 r. zjechało wyjątkowo dużo gości. Gospodarze z radością i uśmiechem częstowali pysznymi ciastami, grochówką i „Staroczarnowskimi Specjałami”.

 

W Żelewie „Święto Plonów” odbyło się po raz pierwszy w historii.

- Upiekłyśmy serniki, jabłeczniki, placki ze śliwkami - częstujcie się - mówi pani Teresa Langa i namawia do spróbowania także potrawy z cebuli duszonej na ostro oraz pajdy chleba ze skwarkami. - Najlepsze jest ciasto z pianką - chwali Beata Górska, która reprezentuje Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Nie można było przejść obojętnie także obok kuchni polowej. - Ugotowaliśmy 400 porcji pysznej, gęstej grochówki - opowiada pani Sandra z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelewie i chwali swoją wieś za spokój, urok, plażę nad jeziorem Miedwie i kanał, nad który przyjeżdżają wtajemniczeni wędkarze. - Cieszymy się, bo Święto Plonów to okazja do pokazania naszej wsi światu - dodaje.

Sołtys Halina Hoduń nie szczędzi pochwał i dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie. - Takiej zabawy, jak żyję, tu nie było. W Żelewie mieszka niespełna 200 osób. Teraz jest to wieś rekreacyjna. Tam, gdzie kiedyś były pastwiska, stoją nowe domy. Tradycyjnych gospodarzy już nie ma. W całej wsi jest tylko jedna krowa i parę kur. Są działki z dostępem do jeziora i domki letniskowe.

Podczas imprezy, tradycyjnie nagrodzony został trud gospodyń i gospodarzy przygotowujących pomysłowo i starannie wyplecione wieńce dożynkowe. Nagrody finansowe wręczała i chlebem z tegorocznej mąki upieczonym częstowała Wójt Gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska. Najładniejszy wieniec, jak się okazało po podsumowaniu punktów komisji konkursowej, przygotowali mieszkańcy Kołbacza. Drugie miejsce zajęło sołectwo Binowo, a trzecie Dobropole Gryfińskie.

Komisja konkursowa wnikliwie oceniała także wyjątkowe mieszanki smaków „Staroczarnowskich Specjałów". I tak po serii 11 degustacji ustaliła, że najlepsze są wg kolejności: Nalewka Kukułeczka i Nalewka Miodóweczka, przygotowane przez Annę Mielnicką i Małgorzatę Rozbiegalską oraz Malinowa Fantazja Elżbiety autorstwa Elżbiety Zielińskiej.

Dużo atrakcji miały także dzieci. Na wiejskim boisku sportowym, powiększonym o pobliskie, starannie wykoszone pola, ku radości najmłodszych stanęła duża dmuchana zjeżdżalnia. Był też basen z piłkami. Ogromnym powodzeniem cieszyła się profesjonalna ścianka wspinaczkowa, mega piłkarzyki i strzelnice. Co ważne, wszystkie zabawy dla dzieci były bezpłatne.

Nowością podczas Święta Plonów był Przegląd Gminnych Talentów, podczas którego publiczność gorąco oklaskiwała 10 młodych solistów i zespołów prezentujących swoje zdolności muzyczne, wokalne, taneczne i z pogranicza magii.

Gości dożynkowych rozruszały QFTRY - znany i lubiany zespół szantowy z Polic. O zmroku, wszystkich rozgrzał pokaz sztucznych ogni oraz Teatr Ognia - bo pokaz tańca z ogniem przy ekspresyjnej muzyce był atrakcją wyjątkową. Czaru niezwykłemu widowisku dodała upalna noc i księżyc w super pełni. W takiej scenerii do szalonych tańców pod gołym niebem nie trzeba było już nikogo namawiać, tym bardziej, że na scenie pojawiły się radośnie witane discopolowe zespoły muzyczne SKANER i BLUE BOX.

 

 

 

 • FIO 2023-2024
 • BIP
 • ePUAP2
 • obywatel.gov.pl
 • CEIDG
 • LGD WIR
 • ZGDO
 • mapa gminy
 • plany miejscowe
 • obszary chronione
 • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
 • Czyste Powietrze
 • Nieodpłatna pomoc prawna
 • Cmentarz w Starym Czarnowie
 • Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych
 • Cyfrowa Gmina
 • RFIL
 • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia