Zabytek w Kołowie wypięknieje. Wykonane zostaną w nim dalsze prace konserwatorskie. Tym razem dzięki pozyskanym środkom przez Gminę Stare Czarnowo w kwocie 250 tys. zł, wykonana zostanie renowacja fragmentu muru, otaczającego kościół.
Jak informowaliśmy ostatnio, w celu odbudowy zabytku, powstał program realizacji zadania z podziałem na etapy. W pierwszym etapie w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołowie wyremontowano dach i wieżę kościelną. W drugim ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wykonana zostanie renowacja drewnianego sufitu oraz ławek w kościele.
Jednak kolejne etapy przeprowadzenia prac konserwatorskich zależne są od pozyskanych środków zewnętrznych.
- Dzięki pozyskanym środkom z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, planuje się wykonać renowacje fragmentu muru, otaczającego Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołowie. Obecnie mur jest w bardzo złym stanie technicznym. Brakuje wielu elementów kamiennych. Pozostałe są zabrudzone i popękane - podkreśla radny gminny z Kołowa, Kazimierz Bejnarowicz.
Kościół w Kołowie wymieniony jest po raz pierwszy w źródłach w 1255 r. Prawdopodobnie w tym czasie powstał pierwszy nieistniejący kościół, o którym wiadomo, iż był miejscem pochówku zakonników z klasztoru w Kołbaczu. Fundamenty pierwotnego kościoła zostały wykorzystane przy budowie istniejącej świątyni, która została zbudowana w XIX w. Wewnątrz świątyni znajdują się trzy płyty nagrobne, wmurowane w podłogę prezbiterium, z których najcenniejsza jest mająca dużą wartość artystyczną, płyta opata kołbackiego, Jana Jordani (zm. 1395).