Facebook
wtorek, 27 lutego 2024 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
 • Drogowe inwestycje w Dębinie i w Glinnej

  Cztery ważne drogi w Dębinie i w Glinnej zostaną przebudowane. Samorząd gminny ze Starego Czarnowo pozyskał na te inwestycje blisko 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

  relacja
 • Wyjątkowe święto, wyjątkowych osób

  Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo dzień seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniona została moc atrakcji.

  relacja
 • Przebudowa głównej ulicy w Żelewie

  Ważna inwestycja drogowa rozpocznie się w przyszłym roku w Żelewie. Przebudowany zostanie 600-metrowy fragment ulicy Miedwiańskiej. Ponad 800 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

  relacja
 • W Kołbaczu powstała nowa droga

  Zakończyła się przebudowa ulicy Szarych Mnichów w Kołbaczu. Było to możliwe dzięki blisko 2,5 mln zł dofinansowaniu, pozyskanemu z Rządowego Funduszu Polski Ład, na rozbudowę drogi osiedlowej w Kołbaczu.

  relacja
 • Prezydenckie medale dla małżeńskich par

  Kolejny rok i kolejne małżeńskie jubileusze w naszej gminie. Siedem par z 50-letnim stażem odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Nie zabrakło również gratulacji, pamiątkowych tabliczek i kwiatów.

  relacja

Rolnicy z gminy Stare Czarnowo podziękowali za tegoroczne plony. Tradycyjnie nie brakowało barwnego korowodu z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, zabaw i konkursów, a także specjałów lokalnego jadła czy muzyki. Tegoroczne dożynki odbyły się w sobotę, 26 sierpnia 2023 roku w Kołbaczu.

Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się mszą świętą w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony odprawioną przez ks. proboszcza Grzegorza Chmiela. Po mszy korowód dożynkowy przy akompaniamencie zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, udał się z wieńcami na plac dożynkowy. Po uroczystej inauguracji, wójt gminy Marzena Grzywińska wraz ze starościną Beatą Osińską z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Kołbacz i starostą Damianem Rabendą ze Starego Czarnowa, w obecności Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Michała Jacha, częstowali przybyłych gości chlebem dożynkowym.

Program wydarzenia jak zawsze był bogaty, a wręcz wyjątkowy.

- Gminne dożynki to przede wszystkim dzień podziękowania rolnikom za ich trud, wysiłek i ciężką pracę. Z pewnością każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Było smacznie, muzycznie oraz kulturalnie - mówiła o dożynkach wójt gminy Marzena Grzywińska.

Dla mieszkańców przygotowano pokazy, wystawy i liczne konkursy z nagrodami np.: na najładniejszy wieniec dożynkowy, na najciekawszą aranżację stoiska wystawienniczego oraz staroczarnowskie specjały. O muzyczną oprawę zadbał zespół disco-polo MIG. Na scenie wystąpili także Jesica oraz pochodzący z Kołbacza Blue-Box.

W konkursie na najładniejszy wieniec, zwyciężył ten przygotowany wspólnie przez sołectwo Kołbacz i Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Kołbacz. Za najciekawszą aranżację stosika wystawienniczego uznano stoisko sołectwa Żelewo. Natomiast najsmaczniejszy staroczarnowski specjał kulinarny w postaci syropu z mięty przygotowała Halina Adamska.

Wyjątkową częścią dożynek były jednak pokazy. Publiczność oczarowały maluszki z Przedszkola Jarzębinka w Kołbaczu specjalnie przygotowanym na dożynki występem. Swoje muzyczne umiejętności, grając na dzwonkach, zaprezentowały dzieci z Zespołu Szkół w Kołbaczu. Widzów występem akrobatycznym oczarowały Ala, Kasia i Zosia, a wszystkich zgromadzonych pod sceną rozgrzały pokazy taneczne Studia Taneczno-Artystycznego Rytmix ze Szczecina oraz uczestników projektu Aktywni+.

Nie zabrakło przy tym atrakcji dla najmłodszych. Jak co roku dla dzieci dostępne były atrakcje w strefie zabaw: spektakl interaktywny, zjeżdżalnia clown, basen kuleczki, walec wodny, euro bungee, megapiłkarzyki, malowanie twarzy, klaun baloniarz i wielkie bańki mydlane oraz wata cukrowa.

Całość Święta Plonów dopełniło dobre jadło, ciekawe stoiska i pokaz sztucznych ogni. Na stoiskach wystawienniczych gminnych sołectw spróbować można było pysznych, lokalnych, kulinarnych specjałów. Pierogi, szaszłyki, placki, kiełbasa czy kaszanka, to tylko niektóre oferowane potrawy. Gospodarze Gmina Stare Czarnowo wraz z sołectwem Kołbacz i Towarzystwem Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej - Kołem Emerytów i Rencistów z Kołbacza, częstowali gości pyszną grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem.

- Święto Plonów w Kołbaczu było dla mnie wielkim wyzwaniem. Po raz pierwszy miałam zaszczyt brać udział w dożynkach jako sołtys i myślę, że sprostałam temu zadaniu. Dziękuję za trud, serce, zaangażowanie i wszystkie ciepłe słowa, za chleb, który został podzielony wśród mieszkańców i gości, za dożynkowe wypieki, dania, piękne dekoracje, wieniec i korowód dożynkowy. Szczególne podziękowania kieruje do mieszkańców, którzy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wystrój naszego kościoła a także za pomoc przy przygotowaniu pięknych witaczy - podsumował gminne dożynki sołtys sołectwa Kołbacz Magdalena Borowczak.

Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie zaprezentowało wystawę broni, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z kolei Bogusław Sarnecki na swoim stoisku pokazał wystawę kolejek elektrycznych. W trakcie gminnego święta przekazano również sprzęt dla OSP Kołbacz i OSP Stare Czarnowo, zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Na finał - po godzinie 23 - nad Kołbaczem niebo rozbłysło, wielokolorowym pokazem fajerwerków.

Wstęp na dożynki był bezpłatny. Kolejne już za rok.

Sponsorami nagród w konkursach podczas Święta Plonów byli:

 • Bank Spółdzielczy SGB w Chojnie,
 • Insan Sp. z o. o. z Dębiny,
 • HS MS Spółka z o.o.,
 • "Kabanosik" Ilona i Grzegorz Lewandowscy,
 • Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Gryfino,
 • Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie,
 • Paan-bus Sp. z o. o. ze Starego Czarnowa,
 • Selfa GE S.A. ze Szczecina,
 • Szkółka Krzewów Ozdobnych Mirosława Grabowskiego z Binowa,
 • UTB Bernard Baranowski z Glinnej,
 • Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB w Kołbaczu,
 • ZWiK Szczecin.
 • FIO 2023-2024
 • BIP
 • ePUAP2
 • obywatel.gov.pl
 • CEIDG
 • LGD WIR
 • ZGDO
 • mapa gminy
 • plany miejscowe
 • obszary chronione
 • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
 • Czyste Powietrze
 • Nieodpłatna pomoc prawna
 • Cmentarz w Starym Czarnowie
 • Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych
 • Cyfrowa Gmina
 • RFIL
 • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia