Facebook
środa, 19 grudnia 2018 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Uroczyście obchodzili swój dzień

  Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo Dzień Seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 12 października. Spotkanie miało miejsce w świetlicy w Starym Czarnowie.

  relacja
 • Nowa świetlica dla mieszkańców

  Gmina Stare Czarnowo nie zwalnia tempa z inwestycjami w infrastrukturę społeczno-edukacyjno-kulturalną. W miejsce starej, niszczejącej świetlicy w Dębinie, powstał nowy obiekt.

  relacja
 • Drogowa rewolucja w Kołbaczu

  Trzy główne ciągi komunikacyjne w Kołbaczu przeszły gruntowną przebudowę. Modernizacji poddano ulice Bogusława, Cystersów i Szarych Mnichów.

  relacja
 • ​​​​​​​Święto plonów w Kołbaczu

  Rolnicy z gminy Stare Czarnowo podziękowali za tegoroczne plony. Tradycyjnie nie brakowało barwnego korowodu z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, zabaw i konkursów, a także specjałów lokalnego jadła czy muzyki.

  relacja

Zapraszamy mieszkańców gminy, którzy ukończyli 30 rok życia, na bezpłatne badania osteoporozy oraz słuchu. Badania zaplanowano 15 grudnia br. przez Urzędem Gminy w Starym Czarnowie.

 

 

Badania finansowane są z budżetu gminy Stare Czarnowo w ramach profilaktyki zdrowotnej. Dla 80 mieszkańców zaplanowano badanie densytometryczne (badanie gęstości kości), a dla 50 osób badanie słuchu.

- Gmina Stare Czarnowo dba o zdrowie swoich mieszkańców. W tym roku osoby, które ukończyły 65 rok życia, mogły zaszczepić się przeciw grypie, co cieszyło się wśród mieszkańców dużym zainteresowaniem. Udało się nam zaszczepić ponad 120 osób - wylicza wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Terminy wykonania badań:

 • 15 grudnia 2018 r., godz. 9-16, przed Urzędem Gminy w Starym Czarnowie, ul. Św. Floriana 10.

Rejestracji można dokonywać pod numerami telefonów: 91 485 70 20 lub 91 485 70 52.


Badanie densytometryczne (osteoporozy)

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dla ułatwienia przebiegu badania zaleca się ubranie wygodnej odzieży niezawierającej metalowych elementów. Diagnostyka metodą DXA przeprowadzona będzie za pomocą densytometrów cyfrowych marki HOLOGIC. Czas pomiaru to jedynie 14 sekund, a czas jaki jest potrzebny na diagnozę pacjenta, od momentu wejścia do ambulansu do jego wyjścia, to około 5 minut. Badania wykonywane z dokładnością do 1% przeprowadza personel z odpowiednim przeszkoleniem oraz z odpowiednią kilkunastoletnią wiedzą i doświadczeniem w zakresie leczenia i diagnostyki osteoporozy. Wyniki badań są wydawane pacjentom zaraz po badaniu wraz z opisem i krótką informacją na temat dalszego postępowania, jeżeli wynik takiego działania wymaga.

Przeciwskazania do badania:

 • BEZWZGLĘDNYM PRZECIWSKAZANIEM DO BADANIA DENSYTOMETRYCZNEGO JEST CIĄŻA,
 • BADANIE NIE POWINNO WYKONYWAĆ SIĘ W CIĄGU DWÓCH DNI PO PODANIU ŚRODKA KONTASTOWEGO (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).

Badanie słuchu

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wykonywanych badań słuchu jest audiometria. Celem tego badania jest określenie najcichszego dźwięku, który słyszy osoba badana. Badanie to wykonuje się dla różnych wysokości dźwięków: od niskich do wysokich. Badanie zajmuje około 10 minut.

Procedura badania:

 1. Osoba badana zostanie zaproszona do specjalnej, wyciszonej kabiny pomiarowej znajdującej się w Słuchobusie.
 2. Na jej głowę zostaną założone słuchawki oraz otrzyma tzw. przycisk odpowiedzi.
 3. Następnie przez słuchawki zostaną zaprezentowane sygnały o różnej wysokości i głośności. Podczas pomiaru badane jest tylko jedno ucho, tzn. dźwięki nie będą prezentowane do obu uszu jednocześnie. Sygnały prezentowane będą na różnych wysokościach, które odpowiadają najważniejszemu zakresowi słuchu.
 4. Zadaniem osoby badanej będzie wciśnięcie przycisku odpowiedzi za każdym razem, kiedy usłyszy jakikolwiek dźwięk.
 5. Po każdej poprawnej odpowiedzi (wciśnięcie przycisku odpowiedzi w momencie kiedy prezentowany jest ton) osoba badająca zmniejszy głośność tonu i zaprezentuje go nieco ciszej. W ten sposób wyznaczony zostanie najcichszy sygnał, który potrafi usłyszeć badana osoba.
 6. Po wykonaniu badania dla jednego ucha, zostanie ono powtórzone dla ucha przeciwnego.

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia