Facebook
piątek, 23 sierpnia 2019 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Modernizacja kolejnych świetlic

  Gmina Stare Czarnowo nie zwalnia tempa z remontami swojej infrastruktury kulturalnej. Remontu doczekają się świetlice w Binowie i Nieznaniu. Umowę na wykonanie prac we wtorek, 30 lipca br. podpisała wójt Marzena Grzywińska.

  relacja
 • Puchar powędrował do Binowa

  Pięć zespołów rywalizowało w turnieju siatkówki plażowej w Żelewie o puchar Wójta Gminy Stare Czarnowo. Emocji nad Miedwiem nie brakowało. Zawody rozegrano w sobotę, 27 lipca 2019 r.

  relacja
 • Ulica Polna będzie jak nowa

  Rusza przebudowa kolejnej ważnej gminnej ulicy. Tym razem modernizację czeka ulica Polna w Starym Czarnowie od skrzyżowania z ulicą Szczecińską do wysokości rowu odwadniającego.

  relacja
 • Nowy dach w Kołbaczu

  Wielorodzinny budynek komunalny przy ulicy Warcisława 7 w Kołbaczu będzie miał nowy dach. Prace przy wymianie poszycia zakończą się w połowie września br. Gmina Stare Czarnowo przeznaczy na ten cel 210 tys. zł.

  relacja
 • Rusza budowa trasy rowerowej

  Rusza budowa długo wyczekiwanej ścieżki rowerowej, która połączy Stare Czarnowo ze Szczecinem. To jeden z elementów koncepcji spójnej sieci tras dla cyklistów na Pomorzu Zachodnim.

  relacja

Rolnicy z gminy Stare Czarnowo podziękowali za tegoroczne plony. Tradycyjnie nie brakowało barwnego korowodu z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, zabaw i konkursów, a także specjałów lokalnego jadła czy muzyki. Dożynki zawitały w sobotę, 1 września 2018 roku do Kołbacza.

 

 

- To był wyjątkowo trudny rok dla rolników. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, a właściwie susza utrudniały zbiory. Jednak dziś cieszymy się tym, co wyrosło na ziemi staroczarnowskiej i jak widać jest się czym pochwalić. Rolnikom z naszej gminy bardzo dziękuję za codzienne poświęcenie i trud pracy - podkreślała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony, odprawioną przez Ks. Proboszcza kan. Andrzeja Sowę. Po mszy korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przeszedł ulicami Kołbacza. Do miejsca dożynek poprowadził go zespół folklorystyczny Pyrzyczanie oraz Starosta i Starościna Święta Plonów - Małgorzata Lech i Eugeniusz Malinowski.

- Już dawno nie mieliśmy tak trudnego roku jak teraz, dlatego z dumą prezentujemy nasze tegoroczne zbiory - przekonywał rolnik z Kartna Mirosław Szymocha.

Program wydarzenia jak zawsze był bogaty. Gwiazdą wieczoru był zespół disco-polo After Party. Obok nich na scenie zobaczyliśmy także CORD z Polic, Mr. Sebiego oraz pochodzący z Kołbacza Blue-Box.

- Nie ma udanego pożegnania lata i święta plonów bez muzyki na żywo - zaznaczył mieszkaniec Kołbacza Bartosz Forysiak.

Dla mieszkańców przygotowano liczne konkursy z nagrodami, np. na najładniejszy wieniec dożynkowy, na najciekawszą aranżację stoiska wystawienniczego oraz staroczarnowskie specjały. W trakcie dożynek wręczone zostały nagrody w konkursie „Cała gmina w kwiatach - edycja 2018”.

W konkursie na najładniejszy wieniec zwyciężyło sołectwo Glinna. Za najciekawszą aranżację stosika wystawienniczego uznano stoisko sołectwa Żelewo. Najsmaczniejszy staroczarnowski specjał kulinarny przygotował pan Mirosław Grabowski z Binowa za wino binowskie.

Wyjątkową częścią dożynek były pokazy. Publiczność rozgrzała instruktorka zumba fitness Marta Nowak a swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci i młodzież z zespołu Hipnosic z Gryfina.

Ponadto nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci czekało wiele darmowych atrakcji. Były to: spektakl interaktywny, duża zjeżdżalnia clown, basen kuleczki, kule wodne, mega piłkarzyki, ścianka wspinaczkowa, euro bungee, malowanie twarzy, klaun baloniarz oraz wata cukrowa.

- Wszystko mi się podobało, ale najbardziej zjeżdżalnie. Było wesoło i fajnie - wspominała Julia z Dębiny.

Całość Święta Plonów dopełniło dobre jadło, ciekawe stoiska i pokaz sztucznych ogni. Na stoiskach wystawienniczych gminnych sołectw spróbować można było pysznych, lokalnych, kulinarnych specjałów. Panie z Koła Emerytów i Rencistów przygotowały gulasz po kołbacku i dwa pieczone barany, z hodowli Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Kołbaczu. Z kolei Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie zaprezentowało wystawę broni a Bogusław Sarnecki ze Starego Czarnowa przygotował wystawę modelarstwa kolejowego. Na finał po godzinie 23 nad Kołbaczem rozbłysło niebo. Pokaz fajerwerków zgromadził sporą liczbę mieszkańców gminy. Wstęp na dożynki był bezpłatny. Kolejne już za rok.

Sponsorami Święta Plonów byli:

 • Bank Spółdzielczy SGB w Chojnie,
 • Insan Sp. z o. o. z Dębiny,
 • Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie,
 • Paan-bus Sp. z o. o. ze Starego Czarnowa,
 • Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Kanalizacji Sp. z o. o. z Nowogardu,
 • Selfa GE S.A. ze Szczecina,
 • Szkółka Krzewów Ozdobnych Mirosława Grabowskiego z Binowa,
 • Usługi Budowlane Nowy Dom Bogusław Bogdanowicz z Żelisławca,
 • UTB Bernard Baranowski z Glinnej,
 • Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB w Kołbaczu.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia