Jest łatwiej i sprawniej w transporcie publicznym w gminie Stare Czarnowo związanym z dowozem dzieci do placówek oświatowych. Na wprowadzonych zmianach skorzystali nie tylko uczniowie i przedszkolaki, ale także mieszkańcy. Nowe regulacje weszły w życie z początkiem roku szkolnego 2017/2018.
Wprowadzenie od września 2017 r. na terenie gminy transportu publicznego, wpłynęło na sprawniejszą organizację dowozu dzieci do Zespołu Szkół w Kołbaczu. Teraz z kursów autobusów oprócz uczniów mogą korzystać również mieszkańcy. Ponadto wprowadzone zasady w żaden sposób nie obciążyły finansowo rodziców, jak i nie pogorszyły ich sytuacji.
Autobusy odjeżdżają z przystanków tak jak do tej pory. Na nich zamontowano widoczne tabliczki dotyczące kursów. Rozkład jazdy obowiązuje tylko w dni nauki szkolnej z przerwą świąteczną, feryjną i wakacyjną. Dzieci dowożone są do placówek oświatowych bezpłatnie, bowiem ustawowo zobowiązano gminy do zapewnienia każdemu z nich darmowego transportu do szkoły.
Szkolny transport świadczony jest dla ponad 200 dzieci, którym Urząd Gminy zakupuje bilety miesięczne. Z kolei 46 przedszkolaków zaopatrywanych jest w bilety jednorazowe. Z autobusów korzystać mogą mieszkańcy, którzy za przejazd z każdego miejsca w gminie płacą 3 zł.
W przypadku jakichkolwiek uwag mieszkańców dot. transportu publicznego, można je zgłaszać do Urzędu Gminy Stare Czarnowo mieszczącego się przy ul. Św. Floriana 10, e-mail: dadamska@stareczarnowo.pl lub telefonicznie: 91 485 70 52.
Rozkład jazdy autobusów (ważny od 29.01.2018):
Linia nr 1:
- Kołowo 6:50
- Binowo ustronie 7:00
- Binowo sklep 7:05
- Binowo 7:07
- Żelisławiec pole 7:12
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 7:15
- Kartno 7:20
- Stare Czarnowo pole 7:28
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 7:30
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:35
- Dębina 7:42
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:50
Linia nr 2:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 6:50
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 6:55
- Glinna 7:00
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 7:05
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:13
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 7:20
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:28
- Żelewo 7:35
- Żelewo ZWiK 7:40
- Nieznań 7:43
- Nieznań Rekowo 7:46
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:52
Linia nr 3:
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 6:50
- Gliniec 7:00
- Dobropole Gryfińskie 7:10
- Komorówko 7:25
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:35
- Sosnówko 7:45
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 7:55
Linia nr 4:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:00
- Stare Czarnowo (Selfa) 13:08
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 13:10
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:12
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 13:14
- Gliniec 13:22
- Glinna 13:25
- Kartno 13:30
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 13:32
- Dobropole Gryfińskie 13:48
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:54
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:01
Linia nr 5:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:00
- Dębina 13:10
- Komorówko 13:15
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:40
- Żelewo ZWiK 13:43
- Żelewo 13:46
- Nieznań 13:51
- Nieznań Rekowo 13:52
- Sosnówko 14:05
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:15
Linia nr 6 (kursuje w poniedziałki i piątki):
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:00
- Stare Czarnowo (Selfa) 13:08
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 13:10
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:12
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 13:14
- Glinna 13:20
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:25
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:30
Linia nr 7:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 13:40
- Stare Czarnowo (Selfa) 13:48
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 13:50
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 13:52
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 13:54
- Gliniec 14:02
- Glinna 14:05
- Kartno 14:10
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 14:12
- Binowo 14:19
- Binowo sklep 14:20
- Binowo ustronie 14:22
- Kołowo 14:35
- Dobropole Gryfińskie 14:44
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 14:50
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:57
Linia nr 8:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:30
- Dębina 14:40
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 14:50
Linia nr 9:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 15:15
- Dębina 15:25
- Żelewo ZWiK 15:43
- Żelewo 15:46
- Nieznań 15:51
- Nieznań Rekowo 15:52
- Sosnówko 16:05
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 16:15
Linia nr 10:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 15:15
- Stare Czarnowo (Selfa) 15:23
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 15:25
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 15:27
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 15:29
- Glinna 15:35
- Dobropole Gryfińskie 15:45
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 15:55
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 16:00
Linia nr 11:
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 15:15
- Stare Czarnowo (Selfa) 15:23
- Stare Czarnowo (Plac Kolejowy) 15:25
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 15:27
- Stare Czarnowo (ul. Gryfińska) 15:29
- Gliniec 15:37
- Glinna 15:40
- Kartno 15:45
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 15:47
- Binowo 15:54
- Binowo sklep 15:55
- Binowo ustronie 15:57
- Kołowo 16:10
Linia nr 12 (kursuje we wtorki):
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 16:00
- Dębina 16:10
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 16:18
- Glinna 16:24
- Kartno 16:30
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 16:32
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 16:55
Linia nr 13 (kursuje w czwartki):
- Kołbacz szkoła (ul. Cystersów) 16:00
- Dębina 16:10
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 16:18
- Dobropole Gryfińskie 16:25
- Glinna 16:35
- Kartno 16:42
- Żelisławiec (ul. Niepodległości) 16:44
- Binowo 16:52
- Stare Czarnowo (ul. Szczecińska) 17:12
Wszystkie autobusy kursują w dni nauki szkolnej.