Facebook
sobota, 21 lipca 2018 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Droga w Żelisławcu zostanie przebudowana

  Ponad 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 120 zostanie przebudowany. Chodzi o odcinek trasy od strefy przemysłowej w Gardnie do Żelisławca.

  relacja
 • Strażacy OSP walczyli o triumf

  W Kołbaczu odbyły się zawody sportowo – pożarnicze, których uczestnikami byli strażacy – ochotnicy z powiatu gryfińskiego oraz Vorpommern-Greifswald z Niemiec. Zawody dofinansowano w ramach programu INTERREG.

  relacja
 • Pięknych jubileuszy ciąg dalszy

  Kolejnych sześć pięknych jubileuszy miało miejsce w gminie Stare Czarnowo. Pięć par z 50- oraz jedna z ponad 60-letnim małżeńskim stażem odebrały prezydenckie Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

  relacja
 • Modernizacja na miarę XXI wieku

  Oświatowych zmian w gminie Stare Czarnowo ciąg dalszy. Rozstrzygnięto już przetarg na modernizację Zespołu Szkół w Kołbaczu. Prace zakończą się do połowy października 2018 roku.

  relacja
 • Tu powstanie nowa świetlica

  Gmina nie zwalnia tempa z inwestycjami. W tym roku w miejsce starej, rozpadającej się świetlicy w Dębinie, powstanie nowy obiekt. Z kolei świetlica w Kołbaczu doczeka się przebudowy.

  relacja

Ponad 100 seniorów z gminy Stare Czarnowo skorzystało z zajęć rekreacyjno-edukacyjnych. Były one adresowane dla osób w wieku 60+. Spotkania odbywały się ramach projektu „Senior z pasją” przez cały 2017 rok.

 

 

W świetlicach wiejskich w Glinnej, Kołbaczu oraz Starym Czarnowie seniorzy mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć adresowanych właśnie dla nich. Warsztaty rękodzielnicze i decuopage cieszyły się ogromną popularnością. W ich trakcie powstały oryginalne i kolorowe dzieła.

- Cieszy mnie fakt, że także w tym roku udało nam się zapewnić zajęcia dla seniorów, i że niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. To dla mnie bardzo ważne, aby seniorzy dzięki projektowi mieli możliwość samorealizacji, spełniania swoich marzeń czy rozwijania pasji - mówi wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Zajęcia sportowe poprawiły z kolei ogólną kondycję i zdrowie uczestników. Spotkania odbywały się pod czujnym okiem sołtys Hanny Cembik z Binowa, która na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego. Uczestnicy mogli skorzystać z porad specjalistów z zakresu fizjoterapii oraz pielęgnacji, i dowiedzieć się, jak pokonywać codzienne trudności, najczęściej dolegliwości stawów czy bóli pleców. Warsztaty te szczególnie spodobały się w Kołbaczu, gdzie podczas ostatniego zebrania wiejskiego zabezpieczono środki na ich przeprowadzenie w 2018 roku.

- W programie biorę udział trzeci rok. Różnorodne zajęcia pomagają mi w pogłębianiu mojej wiedzy w zakresie psychologii, fizjoterapii czy obsługi komputera, a także pozwalają na zacieśnianie więzów społecznych i bliższym poznaniu moich sąsiadów z miejscowości - wylicza Teresa Gnutek ze Starego Czarnowa.

Bogaty wachlarz przedsięwzięć uzupełniły spotkania z prawnikiem, dietetykiem, psychologiem czy warsztaty z idei wolontariatu. Dzięki współpracy z Zespołem Szkół w Kołbaczu oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Czarnowie, odbyły się w tych placówkach zajęcia komputerowe ułatwiające poznanie technologii i dostępności do e-usług.

- Seniorzy uczestniczący w projekcie nie mogli narzekać na nadmiar wolnego czasu. Prawie każdego popołudnia mogli nabywać nowe zdolności i umiejętności, a także spotkać się w sąsiedzkim gronie, na co czasami brakuje czasu - zaznacza koordynator projektu Bartosz Biegus.

Aktywne spędzanie czasu uatrakcyjniły wyprawy i wycieczki, np. weekendowa wizyta w Koszalinie i okolicach, na którą wyruszyło blisko 100 uczestników projektu „Senior z pasją” czy wyjazd na grudniowy spektakl „Kogut w rosole”, wystawiony na dużej scenie Teatru Polskiego w Szczecinie. W ramach działania zakupiono także książki z dużym drukiem do naszych bibliotek czy sprzęt sportowy do świetlic.

- Bardzo cieszymy się, że mogliśmy skorzystać z tak bogatej oferty skierowanej dla naszej grupy wiekowej. Doceniamy ten fakt i dziękujemy. Liczymy, że podobnie będzie w 2018 roku - przyznaje Weronika Stępień z Kołbacza.

Projekt „Senior z pasją” realizowany był przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Binowa i Gminę Stare Czarnowo w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia to ponad 180 tys. zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dofinansowało zadanie kwotą 173 tys. zł.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia