Facebook
poniedzialek, 20 listopada 2017 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Seniorzy świętowali swój dzień

  Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo Dzień Seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniono moc atrakcji.

  relacja
 • Edukacyjna wyprawa nad Bałtyk

  Najmłodsi mieszkańcy gminy Stare Czarnowo wybrali się nad Morze Bałtyckie. Jak się okazało dla wielu z nich to atrakcja nie tylko w okresie letnim. W obozie edukacyjnym udział wzięło blisko 100 dzieci.

  relacja
 • Ulica Słoneczna już po remoncie

  Zakończyła się modernizacja blisko 700-metrowego odcinka ulicy Słonecznej w Starym Czarnowie. Zakończenie prac to dla mieszkańców miejscowości przede wszystkim komfort jazdy i wygoda w dojeździe do posesji.

  relacja
 • Rolnicy podziękowali za plony

  Tłumy mieszkańców, barwny korowód z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, niezliczona ilość zabaw i konkursów, specjały lokalnego jadła oraz muzyka na żywo - tak wyglądało tegoroczne Święto Plonów.

  relacja
 • Świetlica jeszcze w tym roku

  Jeszcze w tym roku w gminie Stare Czarnowo przybędzie kolejna świetlica. Z nowej infrastruktury skorzystają mieszkańcy Kartna. Rozpoczęcie prac budowalnych umożliwia umowa, którą podpisała wójt Marzena Grzywińska.

  relacja

Warsztaty z robotyki, lekcje językowe, a nawet festiwal nauki. Wielkie edukacyjne przedsięwzięcie „Akademia Aktywności” dociera do gminy Stare Czarnowo. Skierowane zostanie do uczniów Zespołu Szkół w Kołbaczu. Pierwsze zajęcie ruszą już na początku 2018 roku. Drogę projektowi otworzyła umowa, którą 28 września 2017 roku w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie podpisała wójt Marzena Grzywińska.

W projekcie „Akademia aktywności” udział wezmą uczniowie oraz nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum Zespołu Szkół w Kołbaczu. To w sumie ponad 200 osób. Rezultatem przedsięwzięcia ma być rozwój kompetencji kluczowych i naukowo-technicznych młodzieży, a także poradnictwo zawodowe. Edukacyjne działania kładą nacisk przede wszystkim na metody oparte o eksperyment np.: w laboratoriach oraz użycie narzędzi cyfrowych np.: przy robotyce.

Zajęcia rozpoczną się już na początku 2018 roku i potrwają do końca sierpnia 2019 roku. Rekrutacja uczestników odbyła się w listopadzie br. Poprzedziła ją akcja informacyjna obejmująca spotkania z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Do końca roku zaś zakupione zostanie wyposażenie TIK i pracowni przedmiotowych do matematyki, przyrody, chemii, biologii i geografii, co znacząco ułatwi i uatrakcyjni zaplanowane elementy projektu.

- Ilość i rodzaj działań jest wprost przeogromna. Jestem przekonana, że każdy uczeń zainteresowany projektem będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Osobiście najbardziej interesują mnie zajęcia z robotyki, z których z przyjemnością bym skorzystała - mówi wójt Marzena Grzywińska.

Dzięki „Akademii aktywności” uczniowie będą mogli wziąć udział w licznych propozycjach pozalekcyjnych. To zajęcia logopedyczne, warsztaty korekcyjno-kompensacyjne, socjoterapeutyczne, wyrównawczo-dydaktyczne, matematyczne czy przyrodniczo-ekologiczne. Nie zabraknie także lekcji z języka angielskiego i niemieckiego oraz ćwiczeń w zakresie programowania, edukacyjnych gier planszowych z przedsiębiorczości czy doradztwa zawodowego. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Młodzież bowiem skorzysta jeszcze z półkolonii eskperymentalnych, warsztatów w Muzeum Narodowym w Szczecinie czy wyjazdów edukacyjneych m.in. do Muzeum 6D - Maszoperia w Kołobrzegu. Kulminacyjnym punktem projektu będzie Festiwal Nauki, w trakcie którego uczniowie otrzymają szansę obserwowania, odkrywania praw i zależności otaczającego ich świata.

Celem projektu jest, aby do 31.08.2019 r. 140 uczniów (70K; 70M) uczęszczających do Zespołu Szkół w Kołbaczu, gmina Stare Czarnowo, woj. zachodniopomorskie, zdobyło kompetencje kluczowe oraz właściwe postawy i umiejętności niezbędne na rynku pracy poprzez:

 • zajęcia pozalekcyjne rozwijające: kompetencje kluczowe, umiejętności matematyczno-przyrodnicze oraz właściwe postawy i umiejętności: kreatywność, innowacyjność i pracę zespołową,
 • szkolenie nauczycieli 8 (8K) z nowoczesnych form przeprowadzania zajęć z zakresu TIK-programowanie oraz przeprowadzanie zajęć z użyciem metody eksperymentu,
 • doposażenie pracowni przedmiotowych w sprzęt i pomoce dydaktyczne do nauczania przedmiotów przyrodniczych i matematycznych oraz narzędzie TIK.

Dofinansowanie projektu z UE: 732 192,90 zł
Numer projektu: RPZP.08.03.00-32-K023/17

Wartość edukacyjnego przedsięwzięcia oszacowano na prawie 780 tys. zł. Gminy Stare Czarnowo dołoży ponad 40 tys. zł. Projekt dofinansowany został przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.