Facebook
sobota, 17 listopada 2018 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Uroczyście obchodzili swój dzień

  Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo Dzień Seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 12 października. Spotkanie miało miejsce w świetlicy w Starym Czarnowie.

  relacja
 • Nowa świetlica dla mieszkańców

  Gmina Stare Czarnowo nie zwalnia tempa z inwestycjami w infrastrukturę społeczno-edukacyjno-kulturalną. W miejsce starej, niszczejącej świetlicy w Dębinie, powstał nowy obiekt.

  relacja
 • Drogowa rewolucja w Kołbaczu

  Trzy główne ciągi komunikacyjne w Kołbaczu przeszły gruntowną przebudowę. Modernizacji poddano ulice Bogusława, Cystersów i Szarych Mnichów.

  relacja
 • ​​​​​​​Święto plonów w Kołbaczu

  Rolnicy z gminy Stare Czarnowo podziękowali za tegoroczne plony. Tradycyjnie nie brakowało barwnego korowodu z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, zabaw i konkursów, a także specjałów lokalnego jadła czy muzyki.

  relacja

Tłumy mieszkańców, barwny korowód z kolorowymi wieńcami dożynkowymi, niezliczona ilość zabaw i konkursów, specjały lokalnego jadła oraz muzyka na żywo - tak wyglądało tegoroczne Święto Plonów w gminie. Dożynki odbyły się w Starym Czarnowie w sobotę, 26 sierpnia 2017 roku przy kompleksie boisk „Orlik” przy ulicy Szczecińskiej. Program wydarzenia jak zawsze był bardzo bogaty.

- Święto Plonów, największe w powiecie gryfińskim, oznacza koniec żniw. Dziś widzimy efekty prac polowych, które w tym roku należały do wyjątkowo trudnych, chociażby ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Możemy cieszyć się tym, co w naszej gminie najcenniejsze i najlepsze. Serdecznie dziękuję rolnikom za wysiłek i ciężką pracę - podkreślała wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony. Po mszy korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przeszedł ulicami Starego Czarnowa. Do miejsca dożynek poprowadziła go zespół folklorystyczny Pyrzyczanie oraz Starosta i Starościna Święta Plonów - Danuta Matysiak i Damian Rabenda.

- Cieszymy się, że w tak trudnych warunkach udało się nam zebrać plony. W tej sytuacji tegoroczne święto to naprawdę wyjątkowe podziękowanie za dary natury - przekonywał rolnik z Glinnej Jarosław Bogucki.

Program wydarzenia jak zawsze był bogaty. O oprawę muzyczną zadbał zespół disco-polo CLIVER. Obok nich na scenie zobaczyliśmy także Kalimero oraz pochodzący z Kołbacza Blue-Box.

- Wspaniałe podsumowania sezonu żniwnego, ale także lata. W rytmach  muzyki na żywo każdy mógł znaleźć coś dla siebie - zaznaczyła mieszkanka Starego Czarnowa Renata Raszczuk

Dla mieszkańców przygotowano liczne konkursy z nagrodami, np. na najładniejszy wieniec dożynkowy, na najciekawszą aranżację stoiska wystawienniczego, staroczarnowskie specjały oraz III Przegląd Lokalnych Talentów. W trakcie dożynek wręczone zostały nagrody w konkursie „Cała gmina w kwiatach - edycja 2017”.

W konkursie na najładniejszy wieniec zwyciężyło sołectwo Dębina. Za najciekawszą aranżację stosika wystawienniczego uznano stoisko sołectwa Żelewo. Najsmaczniejszy staroczanowski specjał kulinarny przygotowały panie z Koła Emerytów i Rencistów z Kołbacza za danie przygotowane ze zbiorów działkowych.

- Nie ma cenniejszego wyróżnienia dla kucharza niż fakt, że coś po prostu smakuje - komentowała wygraną w kulinarnym plebiscycie Weronika Stępień z Koła Emerytów i Rencistów z Kołbacza.

Ponadto nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci czekało wiele darmowych atrakcji. Były to: dwa spektakle interaktywne, duża zjeżdżalnia clown, basen kuleczki, kule wodne, mega piłkarzyki, ścianka wspinaczkowa, malowanie twarzy, klaun baloniarz oraz wata cukrowa.

- Wszystko mi się podobało, ale najbardziej zjeżdżalnie. Było wesoło i fajnie - wspominała Pola Małecka ze Starego Czarnowa. 

Całość Święta Plonów dopełniło dobre jadło i pokaz sztucznych ogni. Na stoiskach wystawienniczych gminnych sołectw spróbować można było pysznych, lokalnych, kulinarnych specjałów. W tym roku królowała zupa z dyni. Z kolei po godzinie 23 nad Starym Czarnowem rozbłysło niebo. Pokaz fajerwerków zgromadził sporą liczbę mieszkańców gminy. Wstęp na dożynki był bezpłatny. Kolejne już za rok.

Sponsorami Święta Plonów byli:

 • Bank Spółdzielczy SGB w Chojnie,
 • Insan Sp. z o. o. z Dębiny,
 • Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie,
 • Paan-bus Sp. z o. o. ze Starego Czarnowa,
 • Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Kanalizacji Sp. z o. o. z Nowogardu,
 • Selfa GE S.A. ze Szczecina,
 • Szkółka Krzewów Ozdobnych Mirosława Grabowskiego z Binowa,
 • Usługi Budowlane Nowy Dom Bogusław Bogdanowicz z Żelisławca,
 • Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB w Kołbaczu.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia