Facebook
piątek, 28 kwietnia 2017 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Cała gmina w kwiatach

  Ruszyły zapisy do drugiej edycji konkursu "Cała gmina w kwiatach". Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 maja br. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Starym Czarnowie podczas Święta Plonów.

  relacja
 • Magiczne chwile w Glinnej

  Ponad 180 osób bawiło się na Gminnym Dniu Seniora w Glinnej. Nie zabrakło wielu niespodzianek, gromkich stu lat i życzeń długiego, spokojnego i dostatniego życia.

  relacja
 • Kolejna ulica wyremontowana

  Uroczyście otwarto do ruchu wyremontowaną ulicę Cichą w Starym Czarnowie. Mieszkańcy na tą wyjątkową okazje przygotowali pyszny tort.

  relacja
 • To były wyjątkowo udane dożynki

  W Kartnie „Święto Plonów” odbyło się po raz pierwszy w historii. Gospodarze z uśmiechem częstowali pysznymi ciastami, żurkiem oraz staroczarnowskimi specjałami.

  relacja
 • Na koniec marsz na orientację

  Zakończył się realizowany od lipca 2015 r. projekt „Alarm ! Aktywizujmy”. Na koniec blisko setka dzieci z gminy Stare Czarnowo wzięła udział w marszu na orientację.

  relacja
 • Za nami pierwsze Święto Mleka!

  W dniach 4 i 5 czerwca 2016 r. w Glinnej, po raz pierwszy odbyło się Święto Mleka i Zwierząt Hodowlanych. Furorę zrobiła sztuczna krowa, którą dzieci pomalowały farbami.

  relacja

4 i 5 czerwca 2016 r. w Glinnej po raz pierwszy odbyło się Święto Mleka i Zwierząt Hodowlanych. Za rok kolejna edycja.

 

 

 

To była doskonała okazja, by z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć to czego na co dzień, nawet na wsi nie widać. Najpiękniejsze z krów, a także cielaki, prezentowali zwiedzającym dumni hodowcy. Były też konie, kozy, owce, króliki, kury i inne ptactwo hodowlane i ozdobne.

W Glinnej królowały jednak krowie miss. Nagrodzone zostały medalami i pucharami championy i wicechampiony XIV Wystawy Bydła Mlecznego.

Deszcz atrakcyjnych nagród spadł także na najmłodszych hodowców. W "Konkursie Młodego Hodowcy" wystartowały dzieci hodowców należących do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, w wieku od 3 do 14 lat. Widok był niezapomniany, kiedy najmłodsi na ringu, z dumą prezentowali swoich ulubieńców, czyli małe cielaki.

Przy okazji w jednej z hal, z myślą o najmłodszych zwiedzających powstała krowia zagroda. Można było spróbować trudnej sztuki dojenia krowy, a także za darmo i do woli ujeżdżać (sztucznego) byka. Dodatkowo furorę zrobiła sztuczna krowa, którą dzieci pomalowały farbami w fantazyjne wzory i kolory. Do sportowych gier i zabaw zachęcały animatorki i teatralne przedstawienia interaktywne. Pluszowa krowa Muu rozdawała cukierki - oczywiście krówki, a na tych, którzy zgłodnieli, czekały stoiska z produktami regionalnymi, smacznymi wędlinami i serami, grillem i napojami.

Podczas Święta Mleka poznaliśmy laureatów licznych konkursów, w tym:

Konkurs dojenia sztucznej krowy:

 1. Grzegorz Lewandowski 4000ml
 2. Mateusz Jaworski 3400ml
 3. Miłosz Wojciechowski 3000ml

Złap byka za rogi:

 1. Aleksander Chodyniecki   43 sek.
 2. Magdalena Bobecka   42 sek.
 3. Anna Kuźniar   41 sek.

Mistrzostwa Pomorza Zachodniego w piciu mleka na czas:

 1. Magdalena Bobecka   15 sek.
 2. Dorota Raczyńska   17sek.
 3. Natalia Żygadło   20 sek.

To jednak nie koniec atrakcji. W niedzielę dzieci otrzymały nagrody za udział w konkursie „Moja Mleczna Kraina”. Był to konkurs prac plastycznych promujących mleko. Uczniowie z całego województwa nadesłali rekordową ilość prac, które zachwycały oryginalnością i kreatywnością. Spośród ponad 3000 prac, jury wybrało i ciekawymi nagrodami uhonorowało aż 50 młodych artystów, którzy otrzymali specjalne zaproszenia do udziału w imprezie.

W konkursie "Moja mleczna kraina" udział wzięli również uczniowie Zespołu Szkół w Kołbaczu, którzy zdobyli trzy wyróżnienia:

 • Bernadeta Cieślicka, klasa VI b,
 • Krzysztof Płachta, klasa V b,
 • Julia Pędowska, klasa V b.

Na scenie natomiast popis dało Studio Taneczne Hipnosic pod kierownictwem Żanety Pasternek. Zespoły Hipnosic Mini i Hipnosic Smile z Gardna oraz Hipnosic Power z Kołbacza przyjęte zostały owacyjnie.

Na zakończenie przyznane zostały nagrody dla najlepszych wystawców. Laureaci otrzymali statuetkę krowy, symbolu Święta Mleka.

 • najlepszy produkt Święta Mleka - Bentley Polska S.A.
 • najlepszy produkt regionalny Święta Mleka - Średzka Spółdzielnia Mleczarska Jana w Środzie Wlkp.
 • najciekawsza aranżacja stoiska - Koło Emerytów i Rencistów z Kołbacza

Święto Mleka i Zwierząt Hodowanych odbyło się w Glinnej na terenie Instytutu Zootechniki. Duże przestronne hale Instytutu oraz rozległy, dobrze utrzymany teren, okazał się być idealny do zorganizowania wielu wystaw i konkursów, tak by dla nikogo nie zabrakło miejsca do prezentacji i do odpoczynku.

Organizatorami Święta Mleka i Zwierząt Hodowlanych w Glinnej byli:

Gmina Stare Czarnowo, Okręgowy Związek Hodowców Bydła w Koszalinie, Szczeciński Związek Hodowców Bydła, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Projekt został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego (PROW na lata 2014-2020) oraz ze środków Gminy Stare Czarnowo.

 • BIP
 • ePUAP
 • obywatel.gov.pl
 • CEiDG
 • ZGDO
 • WiR
 • Geoportal
 • Święto Mleka
 • Gmina w kwiatach 2017