Facebook
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
  • Ścieżka połączy Stare Czarnowo z gminą Gryfino

    Ważna inwestycja rowerowa realizowana będzie w gminie Stare Czarnowo. Ścieżka rowerowa o długości 9 km połączy Stare Czarnowo, Glinną, Kartno, Żelisławiec i gminę Gryfino. Obecnie trwają prace projektowe.

    relacja
  • Miliony na termomodernizację szkoły w Kołbaczu

    Parę lat temu Gmina Stare Czarnowo wyremontowała i zaadaptowała na cele edukacyjne poddasze w Zespole Szkół w Kołbaczu. Dzięki pozyskanemu ostatnio dofinansowaniu ze środków unijnych, placówka przejdzie kolejną modernizację.

    relacja
  • Unijne dofinansowanie na remonty dróg

    Ulice Dębińska w Starym Czarnowie i Okrężna w Żelisławcu zostaną przebudowane. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek województwa Rafał Rosiński i wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

    relacja
  • Drogowe inwestycje w Dębinie i w Glinnej

    Pięć ważnych dróg w Dębinie i w Glinnej zostanie przebudowane. Samorząd gminny ze Starego Czarnowo pozyskał na te inwestycje blisko 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

    relacja
  • Wyjątkowe święto, wyjątkowych osób

    Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo dzień seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniona została moc atrakcji.

    relacja
  • Przebudowa głównej ulicy w Żelewie

    Ważna inwestycja drogowa rozpocznie się w przyszłym roku w Żelewie. Przebudowany zostanie 600-metrowy fragment ulicy Miedwiańskiej. Ponad 800 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

    relacja

W ramach projektu "Centrum Aktywności" seniorzy z gminy Stare Czarnowo w dniach 15-16 września br. uczestniczyli w wyjeździe do Poznania.

 

 

 

Przemierzając część szlaku o nazwie "Trakt Królewsko-Cesarski" seniorzy prześledzili ponad 1000 lat historii Poznania. Prawie stuosobowa grupa miała okazję zwiedzać z przewodnikiem uznawany za jeden z najpiękniejszych w kraju Stary Rynek, który jest trzecim rynkiem co do wielkości w Polsce i jednym z największych w Europie.

Uwagę przyciągał renesansowy ratusz, zaprojektowany przez Jana Baptystę Quadro. Obok ratusza jest wiele innych interesujących obiektów jak domki budnicze, budynek wagi miejskiej, jedyne w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych, pałac Działyńskich i Mielżyńskich.

W każdym z czterech narożników rynku znajduje się fontanna. Są to: Fontanna Apolla, Marsa, Neptuna i Prozerpiny. Nieopodal Starego Rynku znajduje się dawne Kolegium Jezuickie – w będącym dziś siedzibą władz miejskich budynku kilka razy gościł Napoleon Bonaparte. Nie można było ominąć najbardziej znanej atrakcji turystycznej Poznania, którą są koziołki poznańskie widziane codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego ratusza.

W przytulnej kawiarence uczestnicy wycieczki mogli spróbować tradycyjnych rogali świętomarcińskich z nadzieniem z białego maku. Kolejną atrakcją była Palmiarnia Poznańska, gdzie seniorzy udali się w niezapomnianą podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia wzbogacały dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb.

Jedyną pozostałą z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie jest Ostrów Tumski, gdzie uczestnicy wyjazdu również mieli okazję być. Jednym z najważniejszych obiektów tam się znajdujących jest Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zwana popularnie katedrą: jedna z najstarszych świątyń w Polsce, główny korpus świątyni otoczony jest wieńcem 12 kaplic, które szczęśliwe przetrwały bez większych zniszczeń ostrzał artyleryjski i pożar w 1945. Najcenniejszą z nich jest Złota Kaplica, ufundowana w latach 30. XIX wieku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Katedra jest miejscem pochówku króla Przemysła II, według tradycji również Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów przed wejściem do katedry znajduje się Kościół Najświętszej Maryi Panny in Summo. Ten wyjątkowy w swym kształcie kościół stoi na miejscu kaplicy grodowej, wzniesionej ok. 965 r. przez Dobrawę, żonę Mieszka I. Pod kościołem odkryto pozostałości wczesnopiastowskiego pałacu pierwszych władców Polski tzw. palatium.

Pełen wrażeń dzień zakończył się uroczystą kolacją. A kolejnego dnia na seniorów czekały kolejne zakątki do zwiedzania: 20 km od Poznania położona jest wieś Rogalin, znana głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich. Seniorzy zwiedzali zakątki pałacu, spacerowali po ogrodzie, chętni wybrali się do galerii.

Po powrocie do Poznania odwiedzili monumentalny gmach zamku cesarskiego, wybudowanego jako rezydencja cesarza Wilhelma II, który na zamku był tylko dwa razy. Należy wspomnieć, że jest to ostatnia rezydencja monarsza wybudowana w Europie. Obecnie w dawnym zamku swoją siedzibę ma Centrum Kultury Zamek.

Na placu A. Mickiewicza uczestniczy zobaczyli dwa pomniki: wieszcza i pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r. który upamiętnia pierwszy w Polsce protest przeciwko władzom komunistycznym. Późnym popołudniem wszyscy wybrali się do galerii Stary Browar. A wieczorem w Farze Poznańskiej (Bazylice kolegiackiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny) specjalnie dla seniorów odbył się koncert muzyki organowej. Na organach Friedricha Ladegasta mających 140 lat zagrane były m.in. utwory J.S. Bacha, F. Schuberta, L. Boelmann'a.

W trakcie wyjazdu podczas rozmów poruszane były trudne tematy nt. wolontariatu, wsparcia osób starszych, wzajemnych relacji, integracji w grupie, problemów osób starszych itp. Dlatego tuż po powrocie zaplanowane zostały zajęcia w poszczególnych grupach. Głównie temu ma służyć projekt "Centrum Aktywności" - są to działania wspierające i aktywizujące osoby starsze.

Realizator projektu: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Pyrzycka. Partnerzy projektu: Gmina Pyrzyce, Gmina Stare Czarnowo oraz Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Kołbacz.

Projekt „Centrum Aktywności” współfinansowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

  • FIO 2023-2024
  • BIP
  • ePUAP2
  • obywatel.gov.pl
  • CEIDG
  • LGD WIR
  • ZGDO
  • mapa gminy
  • plany miejscowe
  • obszary chronione
  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
  • Czyste Powietrze
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Cmentarz w Starym Czarnowie
  • Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych
  • Cyfrowa Gmina
  • RFIL
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia