Facebook
czwartek, 28 marca 2024 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
  • Ścieżka połączy Stare Czarnowo z gminą Gryfino

    Ważna inwestycja rowerowa realizowana będzie w gminie Stare Czarnowo. Ścieżka rowerowa o długości 9 km połączy Stare Czarnowo, Glinną, Kartno, Żelisławiec i gminę Gryfino. Obecnie trwają prace projektowe.

    relacja
  • Miliony na termomodernizację szkoły w Kołbaczu

    Parę lat temu Gmina Stare Czarnowo wyremontowała i zaadaptowała na cele edukacyjne poddasze w Zespole Szkół w Kołbaczu. Dzięki pozyskanemu ostatnio dofinansowaniu ze środków unijnych, placówka przejdzie kolejną modernizację.

    relacja
  • Unijne dofinansowanie na remonty dróg

    Ulice Dębińska w Starym Czarnowie i Okrężna w Żelisławcu zostaną przebudowane. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek województwa Rafał Rosiński i wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska.

    relacja
  • Drogowe inwestycje w Dębinie i w Glinnej

    Pięć ważnych dróg w Dębinie i w Glinnej zostanie przebudowane. Samorząd gminny ze Starego Czarnowo pozyskał na te inwestycje blisko 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

    relacja
  • Wyjątkowe święto, wyjątkowych osób

    Tradycyjnie bardzo uroczyście obchodzony był w gminie Stare Czarnowo dzień seniora. W tym roku odbył się on w piątek, 10 listopada. Spotkanie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Czarnowie. Uczestnikom zapewniona została moc atrakcji.

    relacja
  • Przebudowa głównej ulicy w Żelewie

    Ważna inwestycja drogowa rozpocznie się w przyszłym roku w Żelewie. Przebudowany zostanie 600-metrowy fragment ulicy Miedwiańskiej. Ponad 800 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

    relacja

Gmina Stare Czarnowo planuje budowę kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w Dobropolu Gryfińskim. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i organizacji ekologicznych w środę, 10 sierpnia br., odbyło się spotkanie dotyczące planowanej inwestycji.

 

Na spotkaniu zaprezentowano istniejące już oczyszczalnie w celu zobrazowania mieszkańcom, jaka oczyszczalnia powstanie w Dobropolu Gryfińskim.

W spotkaniu udział wzięli: Marzena Grzywińska – Wójt Gminy Stare Czarnowo, Radosław Grzegorczyk – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie, Andrzej Miluch - Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Mariusz Adamski – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Tomasz Kulesza – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino i Andrzej Misiek – projektant.

W trakcie dyskusji mieszkańcy dostali zapewnienie projektanta i przedstawicieli firmy PUWIS, że przedmiotowa oczyszczalnia zaprojektowana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie głos zabrał Pan Radosław Grzegorczyk informując, że przedmiotowa inwestycja nie wpłynie negatywnie na środowisko a powstanie oczyszczalni w znaczącym stopniu poprawi środowisko w miejscowości Dobropole Gryfińskie. Zgromadzeni mieszkańcy wyrazili swoją aprobatę, aby powstała w miejscowości oczyszczalnia, ale obawiają się, że usytuowana będzie na blisko domostw. Pani Wójt Marzena Grzywińska wyjaśniła, że takie oczyszczalnie budowane są nawet w centrach miast a projektowana oczyszczalnia będzie 200 m od pobliskich domostw.

Jeden z uczestników spotkaniai zaproponował, żeby nie budować oczyszczalni w miejscowości, ale skierować ścieki do istniejącej oczyszczalni w miejscowości Glinna, ponieważ koszt takiej inwestycji wcale nie będzie wyższy niż budowa oczyszczalni. Pan Mariusz Adamski odpowiedział, że poprowadzenie do jakiejkolwiek istniejącej oczyszczalni sieci kanalizacyjnej kilkadziesiąt km będzie kosztowało mieszkańców Dobropole Gryfińskiego i rozsądnym rozwiązaniem jest wybudowanie oczyszczalni jak najbliżej miejscowości. Następnie głos zabrał przedstawiciel PUWIS, który wyjaśnił, że zrzucenie ścieków do istniejącej oczyszczalni w miejscowości Glinna nie jest możliwe ze względu na to, że jest zbyt mała i trzeba dużych nakładów finansowych, aby ta oczyszczalnia przyjęła dodatkową ilość ścieków.

Mieszkaniec Dobropola zadał pytanie, czy wszyscy będą objęci w projekcie. Pan Piotr Tomków zapewnił, że projekt, który został zrobiony obejmuje wszystkich mieszkańców. Pan Andrzej Misiek, który podobne oczyszczalnie projektował i uruchamiał zapewnił, że w odległości 200 m nie będzie ulatniał się z takiej oczyszczalni nieprzyjemny zapach a jedynie ze studzienek, obok których się przechodzi. Głos zabrał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, który oznajmił, że organ przeprowadził procedurę środowiskową, w której uznał, że nie będzie złego wpływu na środowisko. W trakcie dyskusji jeden z mieszkańców zaproponował, aby maksymalnie oddalić oczyszczalnie od miejscowości. Pani Wójt zapewniła, że oczyszczalnia została przesunięta przez projektanta maksymalnie jak tylko można.. Przedstawiciel Lasów Państwowych oznajmił, że przesuwać można w nieskończoność, a koszt wylesienia to są bardzo duże koszty, tym bardziej po co wycinać las.

Jedna z osób zadała pytanie przedstawicielom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dlaczego zmienili opinię środowiskową odnośnie szkodliwości. W odpowiedzi przedstawiciel RDOŚ wyjaśnił, że opinia nie była zmieniana, tylko uzgodnienie lokalizacji inwestycji celu publicznego były odmowne, ponieważ organ nie miał informacji pełnej i dlatego dwukrotnie odmówili uzgodnienia. Jednakże po wielu wizjach terenowych, jak również spotkaniach z projektantem, uzgodnili projekt decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego. To jest całkiem inny dokument niż decyzja środowiskowa.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Pan Andrzej Miluch informując mieszkańców, że w trakcie funkcjonowania przyszłej oczyszczalni przeprowadzane będą kontrole dotyczące poprawności działania oczyszczalni.

 

  • FIO 2023-2024
  • BIP
  • ePUAP2
  • obywatel.gov.pl
  • CEIDG
  • LGD WIR
  • ZGDO
  • mapa gminy
  • plany miejscowe
  • obszary chronione
  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
  • Czyste Powietrze
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Cmentarz w Starym Czarnowie
  • Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych
  • Cyfrowa Gmina
  • RFIL
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia