Facebook
poniedzialek, 03 sierpnia 2020 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
Logo Gminy Stare Czarnowo
 • Aktywni seniorzy wyjechali na Pojezierze Wałeckie

  Od lipca trwa kolejna edycja zajęć dla osób 60+. Na początek 100 seniorów zwiedzało wschodnią część województwa zachodniopomorskiego, w trakcie którego m.in. udali się na spektakl teatralny.

  relacja
 • Ułatwienia dla kierowców i pieszych

  Przebudowana została ulica Polna w Starym Czarnowie. Prace prowadzono od skrzyżowania z ulicą Szczecińską do wysokości rowu odwadniającego. Teraz kierowcom i pieszym jest łatwiej.

  relacja
 • ​​​​​​​Glinna z nową drogą i chodnikami

  Dobiegł końca kolejny etap modernizacji drogi wojewódzkiej nr 120. W Glinnej pojawiła się nowa nawierzchnia asfaltowa oraz chodnik po obu stronach ulicy. Koszt inwestycji wyniósł ponad 700 tys. zł.

  relacja
 • Ścieżka rowerowa oficjalnie otwarta

  9 kilometrów drogi asfaltowej, jeden parking Bike&Ride, dwa miejsca przystankowe i piękne krajobrazy gminy Stare Czarnowo. To wszystko czeka na rowerzystów na drodze rowerowej ze Szczecina do Starego Czarnowa, oficjalnie otwartej w sobotę, 19 października br.

  relacja

Co prawda w gminie Stare Czarnowo nie odnotowano do tej pory przypadków zachorowań na koronawirusa, to jednak lokalne władze nie śpią. Wykonują szereg działań zapobiegających wystąpieniu epidemii. Jednym z takich przykładów jest aktywność Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Podczas ostatniego spotkania, Zespół rekomendował Wójtowi podjęcie kilku ważnych decyzji dotyczących sytuacji w gminie Stare Czarnowo. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oto one:

Zmiany pracy Urzędu Gminy

Począwszy od 18 marca 2020 roku w Urzędzie Gminy Stare Czarnowo do odwołania wprowadzono ograniczenia w bezpośredniej obsłudze interesantów. Mieszkańcy mogą załatwiać każdą sprawę urzędową za pomocą internetu, poczty elektronicznej lub telefonicznie. DANE KONTAKTOWE - KLIKNIJ

- Obecnie kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne, przestrzeganie wydawanych zaleceń oraz zachowanie spokoju. Jednym z najważniejszych zaleceń służb epidemiologicznych jest pozostanie w domach, ograniczenie spotkań oraz nieprzebywanie w dużych zbiorowiskach ludzi. Dlatego w trosce o zdrowie mieszkańców i porządek publiczny, podjęliśmy decyzje, że do odwołania zostaje zamknięta obsługa interesantów w Urzędzie Gminy Stare Czarnowo oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Czarnowie - tłumaczy wójt Marzena Grzywińska.

W przypadku bezwzględnej konieczności wizyty w urzędzie (np. odbiór dowodu osobistego), będzie możliwość bezpośredniej obsługi mieszkańców po uprzednim kontakcie telefonicznym i umówieniu się na dogodny termin.

Nieczynna jest kasa Urzędu Gminy. Zobowiązania wobec gminy można uregulować w banku lub przelewami na konto Urzędu Gminy - NUMERY RACHUNKÓW BANKOWYCH.

Warto przypomnieć, że do dyspozycji mieszkańców jest strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl). To właśnie tu można dokonać wpisu, zmiany, zawieszenia, wznowienia i wykreślenia działalności gospodarczej. Co więcej interesanci mogą załatwić sprawy za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Adres skrzynki elektronicznej ePUAP: /8x8h57licv/SkrytkaESP

Obecnie urzędnicy gminni nie prowadzą wizji lokalnych w terenie, nie biorą udziału w warsztatach, szkoleniach i konferencjach, jak również nie wyjeżdżają w delegacje.

Urząd Pocztowy zamknięty

Urząd Pocztowy w Starym Czarnowie jest zamknięty. Wszystkie przesyłki pocztowe można odbierać w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Gryfinie przy ulicy Sprzymierzonych 2.

Świetlice i biblioteki nieczynne

Do odwołania nieczynne będą wszystkie świetlice wiejskie. Dodatkowo wstrzymane zostają wszelkie wynajmy świetlic wiejskich.

Podobnie Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Czarnowie oraz Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbaczu, zostały zamknięte.

Nie można korzystać z placów zabaw i boisk sportowych

Słoneczna pogoda spowodowała, iż na wszystkich placach zabaw pojawiło się sporo rodziców ze swoimi pociechami, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest zdecydowanie niewskazane. W związku z tym na wszystkich gminnych placach zabaw pojawiły się tabliczki informujące, iż obowiązuje zakaz wstępu i korzystania z urządzeń do zabawy. Zakaz obowiązywał będzie do odwołania. Nie ma wstępu również na boiska sportowe m.in. w Kołbaczu i w Starym Czarnowie.

Zajęcia w przedszkolu i w szkole w Kołbaczu zawieszone

Przypominamy, że zgodnie z decyzją Premiera RP do 24 maja br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Zamknięto szkołę i przedszkole w Kołbaczu. Przerwa w nauczaniu to jednak nie ferie i odpoczynek od nauki. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, muszą w tym czasie realizować program nauczania, dlatego prowadzone będzie zdalne nauczanie poprzez portal Librus Synergia.

Strażacy-ochotnicy patrolują gminę

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa raz dziennie, strażacy z dwóch jednostek - OSP Kołbacz i OSP Stare Czarnowo - będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, patrolują codziennie teren gminy apelując o pozostanie w domach. Informują mieszkańców o unikaniu skupisk ludzi, zrezygnowaniu ze spotkań oraz proszą o stosowanie się do zaleceń służb.

GOPS pomaga potrzebującym

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Czarnowie w czasie epidemii stanowi bardzo ważne ogniwo w pomocy mieszkańcom gminy. Osobom nie posiadającym rachunku bankowego oraz mającym utrudniony dostęp do placówki bankowej, doręcza świadczenia finansowe do domu. Umożliwia skorzystanie z usługi poradnictwa psychologicznego oraz telefonicznej nieodpłatnej pomocy prawnej. Na bieżąco telefonicznie monitoruje osoby objęte wsparciem i asystenturą w zakresie realizacji ich potrzeb oraz właściwych zachowań podczas epidemii. Jest w gotowości do realizacji zadań w przypadku osób objętych kwarantanną. Kontakt całodobowy do GOPS w Starym Czarnowie: tel. 509 985 364.

Higiena ponad wszystko

W aktualnej sytuacji niezwykle istotne jest restrykcyjne przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Jak wskazują lekarze i epidemiolodzy, od ludzkiej odpowiedzialności zależy skuteczność walki z niezwykle istotnym i niebezpiecznym zagrożeniem, jakim jest COVID-19. Bezwzględne jest zatem stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych. Należy unikać skupisk ludzkich i ograniczyć do niezbędnego minimum robienie zakupów. Więcej informacji na temat zagrożenia znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl oraz Ministerstwa Zdrowia www.gov.pl/web/koronawirus

Ważne telefony

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem należy bezzwłocznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie - tel. 91 416 38 58 lub 694 493 763. W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Arkońskiej 4 w Szczecinie, tel. 91 813 94 56 lub 91 813 94 59.

Osoby poddane kwarantannie domowej, muszą pozostać w miejscu jej odbywania. Za naruszenie tego zakazu grozi mandat karny w wysokości 30 tys. zł.
 

 • Zajęcia dla seniorów
 • Spis rolny 2020
 • Konsultacje społeczne Dobropole Gryfińskie
 • BIP
 • ePUAP2
 • obywatel.gov.pl
 • CEIDG
 • LGD WIR
 • ZGDO
 • mapa gminy
 • plany miejscowe
 • obszary chronione
 • Cmentarz w Starym Czarnowie
 • Fundusz Dróg Samorządowych
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia